NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Авансцена Цигуларката Албена Данаилова: Изпълнителят дава нови образи и състояния на музикалното произведение
3958
Авансцена

Цигуларката Албена Данаилова: Изпълнителят дава нови образи и състояния на музикалното произведение

Композиторът е богът, този, който създава, но неговото творение не може да живее без интерпретатора. Колкото по-добър и интересен е един артист, толкова повече живот, нови образи и състояния придава той на произведението. Щом разбрах това, се успокоих, че и аз участвам в съзидателния акт, макар и вторично. Това каза в интервю цигуларката Албена Данилова, която гостува на фестивала „Варненско лято“

| 16 Юли 2024, 15:29 ч.
Цигуларката Албена Данаилова: Изпълнителят дава нови образи и състояния на музикалното произведение
Цигуларката Албена Данаилова: Изпълнителят дава нови образи и състояния на музикалното произведение
Снимка © БТА

Композиторът е богът, този, който създава, но неговото творение не може да живее без интерпретатора. Колкото по-добър и интересен е един артист, толкова повече живот, нови образи и състояния придава той на произведението. Щом разбрах това, се успокоих, че и аз участвам в съзидателния акт, макар и вторично. Това каза в интервю цигуларката Албена Данилова, която гостува на фестивала „Варненско лято“. 

Изложба акварел и масло, посветена на 160 години от рождението на Петър Дънов – Учителя, ще бъде представена в столичната галерия „Контраст“. Автор на експозицията е Сашо Георгиев. Тя ще бъде открита на 10 юли и ще продължи до 24 юли, съобщават организаторите.

Сашо Георгиев е роден през 1961 г. в Дупница. Учи в Техникума по дървообработване и вътрешна архитектура, специалност „Резба“, в Кюстендил. През 1995 г. завършва Художествената академия, специалност „Стенопис“. През 1993 г. специализира и работи осем месеца във Флоренция, Италия. От 1995 г. преподава изобразително изкуство в 16 ОУ „Р. Жинзифов“, София.

/ВСР

Изложбата инсталация на Диан Костов „Кръстопът – цената на избора“ бе открита в Националната базилика на Светото сърце, Брюксел. На събитието присъстваха близо 200 гости и бе съпроводено от изпълнения на изпълнителя Никола Константинов, съобщават от екипа на художника.

„Кръстопът – цената на избора“ кани посетителите да изследват и преживеят вековната традиция на иконописта по нов, модерен начин и предизвика силен интерес сред българската общност в Брюксел и местната културна общественост“, казват организаторите. Те отбелязват, че съпругата на Диан Костов - психотерапевтът Милена Ташкова, е автор на концепцията.

„Те получиха поредица от предложения от църкви в цяла Европа, но се спряха на Националната базилика на Светото сърце, защото е най-голямата църква в света в стил ар деко и позволява изключителен размах на преживяването. Базиликата е трансформирана както вътрешн

„Далечно присъствие“ е наречен клавирният рецитал, който София Меликян ще изнесе на 20 септември в Националната музикална академия. Ще звучат творби от Рикардо Винес, Морис Равел, Деода дьо Северак, Хоакин Турина.

Събитието е част от новия градски фестивала за култура и изкуство „Аз съм София“, като част от програмата „София празнува 17 септември“. 

София Меликян представя програма от испански и френски произведения, отдаващи почит на Рикардо Винес (1875-1943), влиятелният каталонски пианист и второстепенен композитор, който винаги е бил запален по новата музика от съвременни композитори, коментират организаторите

Тя е родена в Ереван, Армения, но израснала в Испания. Развива своята концертна дейност предимно в Испания и по света. Тя си

Художникът Иван Веселинов казва за него: „Беше изключително почтен творец с изтънчено чувство за хумор“. Думите са за Георги Чавдаров – художник, карикатурист, сценарист и режисьор на анимационни филми. Днес се навършват 90 години от рождението му.

Георги Чавдаров е роден на 29 юли 1934 г. в с. Гълъбник, община Радомир. Има икономическо образование. От 1952 до 1955 г. работи в Завод за захарни изделия, след което започва да рисува за вестник „Земеделско знаме“.

12 АНИМАЦИОННИ ФИЛМА, 10 000 КАРИКАТУРИ

От 1960 до 1969 г. е художник в отдела за мултипликационни филми към студията за игрални филми „Бояна“. През 1967 г. е аниматор на филма „Стрелци“, а две години по-късно режисира първият си анимационен филм – „Злополучният ловец“. Художникът създава и режисира общо 12 анимационни филма – „Зайко и Байко“ от 1970 г.,

Изложба със заглавие „Реката“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е дело на Дружеството на художниците в Силистра и е посветена на предстоящия празник на река Дунав – 29 юни.

Изложбата се състои от около 50 творби живопис, графика, керамика и скулптура на художници от крайдунавския град.  Със свои произведения участват утвърдени имена в културните среди, както и млади таланти, тепърва проправящи си път в света на изкуството. Сред авторите личат имената на проф. Ангел Станев, Йордан Колев, Константин Дончев, Пламен Аврамов, Димитър Кулев, Вихрен Иванов, Боян Вихренов, Христина Гаева, Ана Димитрова, Георги Найденов, Стефан Пенчев.

Приветствия към художниците отправиха областният управител Илиян Великов, председателят на местния Общински съвет Димитър Трендафилов и зам.-кметът на Община Силистра Стилиян Стойчев.

Изложбата може да бъде видяна

Нейното мнение е, че изпълнителят трябва да се придържа точно към това, което е в нотите и което авторът е искал, познавайки епохата. „Оттам нататък музиката живее свой собствен живот. Композиторът отдавна го няма, но творбата му е тук днес и живее само защото ги има хората, които сега може би свирят още по-добре на инструментите си. Те могат да направят неща, които авторът не е чул по време на жизнения си път, но съм убедена, че те биха му харесали много, защото повечето гениални хора са доста напредничави за своето време“, каза още тя.

На фестивала „Варненско лято“ в навечерието на неговата 100-годишнина Албена Данаилова пожела да не губи своята многопосочност. Цигуларката има прекрасни впечатления от Варна и морето, обича да гостува в града и смята, че на голяма част от музикалното съсловие, което пристига за форума, му харесва лекотата, която носи лятото със себе си. „Локацията е прекрасна, човек може доста добре да разпусне вечерите, да бъде на плажа след някоя трудна репетиция, лесно да стигне до летището“, отбеляза тя. По думите й прекрасна атмосфера създават и спектаклите в Операта и Летния театър от композитори, които не се поставят често. Чудесна акустика за камерните концерти предлага и залата в Градската художествена галерия. Тя припомни, че от 46 години се провежда и Международната музикална лятна академия, в която си заслужава човек да участва само заради дългата традиция. Личи, че фестивалът е на години, защото много неща са отработени и се получават лесно, обобщи Данаилова.

Тази година тя участва в семинар в рамките на лятната академия, проведен съвместно с проф. Минчо Минчев. „И двамата сме на мнение, че на подрастващите музиканти трябва да се помага, защото носят талант в себе си и колкото по-добре го изразят, толкова по-щастливи бихме били всички. То е печеливша ситуация и за нас и за тях, за публиката и за композиторите, които претворяват. Колкото до това, че в изкуството занаят се краде, а не се дава, мисля че става дума за това, че човек трябва винаги да гледа и да слуша, да съобразява и да взима това, което може да му пасне, нещо ново и интересно. Когато е отворен и любопитен, обича това, което прави, той може да се научи отвсякъде“, посочи Данаилова, която преподава във Виенската държавна консерватория. Тя смята, че за всеки е важно индивидуално да постигне най-доброто и да покаже по най-добрия начин таланта си. Дали това ще бъде в България или в чужбина не е от значение, важното е да получи много, за да може после да даде много, каза тя. 

Форумът „Изкуството като противодействие“ на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна среща публиката с историята на най-стария фестивал за съвременно изкуство у нас „Процес - Пространство”, създаден от изкуствоведа Димитър Грозданов през 90-те години на ХХ век.

Подредената в няколко зали експозиция представя малка част от богатата колекцията на събитието, започнало през 1992 г. За своята идея Димитър Грозданов казва, че е замислена през 80-те години на ХХ век и тогава словосъчетанието „Процес - Пространство“ му се струва най-обобщаващо за постмодернистичните тенденции. По-късно, през 2012 г., изкуствоведът намира, че подобна формулировка днес би се концентрирала повече около процеса и неговите смисли и антоними. 

След кончината на Димитър Грозданов фестивалът „Процес - Пространство“, кой

Националният пленер по живопис и скулптура „Дувари“ събра в Ловеч девет творци от цялата страна. Организатори на единадесетото му издание са Община Ловеч, представителството на Съюза на българските художници – Ловеч, и Художествената галерия „Проф. Теофан Сокеров“.

Художниците творят в стария квартал „Вароша“. Част от тях са разположили своите импровизирани ателиета сред старинната атмосфера на Янковата къща.

„Това е един чудесен пленер, а за нас, художниците, е прекрасна възможност да излезем от атмосферата на ателието и да дойдем в една съвсем различна, която естествено ни провокира и ни дава възможност да експериментираме. Радвам се че, това е плод на взаимни усилия и доверие. Дано занапред тези прояви продължават“, каза Иван Велчев – Йово от Плевен. 

Някои от художниците участват в п

Наградите на MTV са в очакване на триумф за Тейлър Суифт, съобщи Асошиейтед прес. Има вероятност поп певицата да стане най-титулуваният изпълнител в историята на отличията.

Наградите ще бъдат връчени в сряда вечерта. 

Суифт води по брой номинации - цели 12, сред които за видеоклипа на песента Fortnight. Пост Малоун, който участва в записа на песента, я следва с 11 номинации. 

Не е ясно дали Тейлър Суифт ще присъства на церемонията. Ако се появи, победата й ще даде още повече гласност за подкрепата за Камала Харис в кандидатпрезидентската кампания. Във вторник вечер певицата обяви подкрепата си за Харис минути след края на дебата с Доналд Тръмп. 

През миналата година Суифт спечели девет награди на MTV, достигайки до впечатляващите 23. Този брой я нарежда след Бионсе, която е носител на общо 30 награди. След Суифт е Мадона с 20 отличия. Лей

Членовете на кейпоп групата "Стрей кидс` станаха глобални посланици на марката "Томи Хилфигър", съобщи Ройтерс. 

Осемчленната момчешка група е и първата банда от Южна Корея, посетила престижното събитие "Мет гала" през май в Манхатън. 

Създадохме специален лейбъл - "Томи Хилфигър и "Стрей кидс", това е един от най-вълнуващите проекти, по които сме работили досега, каза дизайнерът пред Ройтерс преди модното си шоу в неделя. 

През миналата година около трийсет звезди на кейпопа станаха лица на различни модни марки, включително на "Версаче", "Диор", "Луи Вюитон", "Гучи", Прада". 

Популярността на представителите на южнокорейския поп води до въздействие, значително по-голямо от това на западните знаменитости. Звезди като "Стрей кидс" са сред най-дългоочакваните гости на ревюта и седмици на модата. Всяка група има свой собствен стил, модата е

"Споделените пространства са първо между мен и самата публика. Отделно самите работи, компонентите на отделните композиции също споделят общо пространство." Това разказа художничката Галина Шехирян за най-новата си самостоятелна изложба "Споделени пространства", която бе открита в бургаската галерия "Пролет".  

Това е второто гостуване в морския град и се случва три години след първото. Както и в предишното, Шехирян отново показва свои работи със стъкло, но все по-целенасочено я вълнува живописната плоскост, която е и основен акцент в експозицията, създадена специално за пространството на галерия "Пролет".  

"Живописта е новото ми приключение", казва тя. За художничката това е съвсем нова територия, защото завършва текстил, след което дълго време се занимава със скулптура, а след това и със стъкло. 

"За мен това е провокацията - как да подх

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
500-години история: Театър на сенките „Карагьозис“
Театър на сенките „Карагьозис“ с над 500-годишна история от Гърция ще гостува на град Пазарджик, съобщиха от местната администрация. На 21-ви септември  в "Градин ...
Започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“
Във Варна започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. В конкурсната програма ще се състезават 15 пълнометражни, 20 късометражни филма ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
Русенската опера представя премиерно "Севилският бръснар"
Русенската опера ще представи премиерно "Севилският бръснар" на 20 септември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.  Реж ...
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
Първата самостоятелна изложба на Иван Пазламачев в София след 33 години работа зад океана ще бъде подредена в галерия „Астри“. Експозицията живопис ще бъде открита на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Тикер в 20:00 ч.
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе&ldqu ...
Начало Авансцена
3958
Авансцена

Цигуларката Албена Данаилова: Изпълнителят дава нови образи и състояния на музикалното произведение

Композиторът е богът, този, който създава, но неговото творение не може да живее без интерпретатора.Колкото по-добър и интересен е един артист, толкова повече живот, нови образи и състояния придава той на произведението.

| 16 Юли 2024, 15:29 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Цигуларката Албена Данаилова: Изпълнителят дава нови образи и състояния на музикалното произведение
Цигуларката Албена Данаилова: Изпълнителят дава нови образи и състояния на музикалното произведение
Снимка © БТА

Композиторът е богът, този, който създава, но неговото творение не може да живее без интерпретатора. Колкото по-добър и интересен е един артист, толкова повече живот, нови образи и състояния придава той на произведението. Щом разбрах това, се успокоих, че и аз участвам в съзидателния акт, макар и вторично. Това каза в интервю цигуларката Албена Данилова, която гостува на фестивала „Варненско лято“. 

Нейното мнение е, че изпълнителят трябва да се придържа точно към това, което е в нотите и което авторът е искал, познавайки епохата. „Оттам нататък музиката живее свой собствен живот. Композиторът отдавна го няма, но творбата му е тук днес и живее само защото ги има хората, които сега може би свирят още по-добре на инструментите си. Те могат да направят неща, които авторът не е чул по време на жизнения си път, но съм убедена, че те биха му харесали много, защото повечето гениални хора са доста напредничави за своето време“, каза още тя.

Изложба акварел и масло, посветена на 160 години от рождението на Петър Дънов – Учителя, ще бъде представена в столичната галерия „Контраст“. Автор на експозицията е Сашо Георгиев. Тя ще бъде открита на 10 юли и ще продължи до 24 юли, съобщават организаторите.

Сашо Георгиев е роден през 1961 г. в Дупница. Учи в Техникума по дървообработване и вътрешна архитектура, специалност „Резба“, в Кюстендил. През 1995 г. завършва Художествената академия, специалност „Стенопис“. През 1993 г. специализира и работи осем месеца във Флоренция, Италия. От 1995 г. преподава изобразително изкуство в 16 ОУ „Р. Жинзифов“, София.

/ВСР

Изложбата инсталация на Диан Костов „Кръстопът – цената на избора“ бе открита в Националната базилика на Светото сърце, Брюксел. На събитието присъстваха близо 200 гости и бе съпроводено от изпълнения на изпълнителя Никола Константинов, съобщават от екипа на художника.

„Кръстопът – цената на избора“ кани посетителите да изследват и преживеят вековната традиция на иконописта по нов, модерен начин и предизвика силен интерес сред българската общност в Брюксел и местната културна общественост“, казват организаторите. Те отбелязват, че съпругата на Диан Костов - психотерапевтът Милена Ташкова, е автор на концепцията.

„Те получиха поредица от предложения от църкви в цяла Европа, но се спряха на Националната базилика на Светото сърце, защото е най-голямата църква в света в стил ар деко и позволява изключителен размах на преживяването. Базиликата е трансформирана както вътрешн

„Далечно присъствие“ е наречен клавирният рецитал, който София Меликян ще изнесе на 20 септември в Националната музикална академия. Ще звучат творби от Рикардо Винес, Морис Равел, Деода дьо Северак, Хоакин Турина.

Събитието е част от новия градски фестивала за култура и изкуство „Аз съм София“, като част от програмата „София празнува 17 септември“. 

София Меликян представя програма от испански и френски произведения, отдаващи почит на Рикардо Винес (1875-1943), влиятелният каталонски пианист и второстепенен композитор, който винаги е бил запален по новата музика от съвременни композитори, коментират организаторите

Тя е родена в Ереван, Армения, но израснала в Испания. Развива своята концертна дейност предимно в Испания и по света. Тя си

Художникът Иван Веселинов казва за него: „Беше изключително почтен творец с изтънчено чувство за хумор“. Думите са за Георги Чавдаров – художник, карикатурист, сценарист и режисьор на анимационни филми. Днес се навършват 90 години от рождението му.

Георги Чавдаров е роден на 29 юли 1934 г. в с. Гълъбник, община Радомир. Има икономическо образование. От 1952 до 1955 г. работи в Завод за захарни изделия, след което започва да рисува за вестник „Земеделско знаме“.

12 АНИМАЦИОННИ ФИЛМА, 10 000 КАРИКАТУРИ

От 1960 до 1969 г. е художник в отдела за мултипликационни филми към студията за игрални филми „Бояна“. През 1967 г. е аниматор на филма „Стрелци“, а две години по-късно режисира първият си анимационен филм – „Злополучният ловец“. Художникът създава и режисира общо 12 анимационни филма – „Зайко и Байко“ от 1970 г.,

Изложба със заглавие „Реката“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е дело на Дружеството на художниците в Силистра и е посветена на предстоящия празник на река Дунав – 29 юни.

Изложбата се състои от около 50 творби живопис, графика, керамика и скулптура на художници от крайдунавския град.  Със свои произведения участват утвърдени имена в културните среди, както и млади таланти, тепърва проправящи си път в света на изкуството. Сред авторите личат имената на проф. Ангел Станев, Йордан Колев, Константин Дончев, Пламен Аврамов, Димитър Кулев, Вихрен Иванов, Боян Вихренов, Христина Гаева, Ана Димитрова, Георги Найденов, Стефан Пенчев.

Приветствия към художниците отправиха областният управител Илиян Великов, председателят на местния Общински съвет Димитър Трендафилов и зам.-кметът на Община Силистра Стилиян Стойчев.

Изложбата може да бъде видяна

На фестивала „Варненско лято“ в навечерието на неговата 100-годишнина Албена Данаилова пожела да не губи своята многопосочност. Цигуларката има прекрасни впечатления от Варна и морето, обича да гостува в града и смята, че на голяма част от музикалното съсловие, което пристига за форума, му харесва лекотата, която носи лятото със себе си. „Локацията е прекрасна, човек може доста добре да разпусне вечерите, да бъде на плажа след някоя трудна репетиция, лесно да стигне до летището“, отбеляза тя. По думите й прекрасна атмосфера създават и спектаклите в Операта и Летния театър от композитори, които не се поставят често. Чудесна акустика за камерните концерти предлага и залата в Градската художествена галерия. Тя припомни, че от 46 години се провежда и Международната музикална лятна академия, в която си заслужава човек да участва само заради дългата традиция. Личи, че фестивалът е на години, защото много неща са отработени и се получават лесно, обобщи Данаилова.

Тази година тя участва в семинар в рамките на лятната академия, проведен съвместно с проф. Минчо Минчев. „И двамата сме на мнение, че на подрастващите музиканти трябва да се помага, защото носят талант в себе си и колкото по-добре го изразят, толкова по-щастливи бихме били всички. То е печеливша ситуация и за нас и за тях, за публиката и за композиторите, които претворяват. Колкото до това, че в изкуството занаят се краде, а не се дава, мисля че става дума за това, че човек трябва винаги да гледа и да слуша, да съобразява и да взима това, което може да му пасне, нещо ново и интересно. Когато е отворен и любопитен, обича това, което прави, той може да се научи отвсякъде“, посочи Данаилова, която преподава във Виенската държавна консерватория. Тя смята, че за всеки е важно индивидуално да постигне най-доброто и да покаже по най-добрия начин таланта си. Дали това ще бъде в България или в чужбина не е от значение, важното е да получи много, за да може после да даде много, каза тя. 

Форумът „Изкуството като противодействие“ на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна среща публиката с историята на най-стария фестивал за съвременно изкуство у нас „Процес - Пространство”, създаден от изкуствоведа Димитър Грозданов през 90-те години на ХХ век.

Подредената в няколко зали експозиция представя малка част от богатата колекцията на събитието, започнало през 1992 г. За своята идея Димитър Грозданов казва, че е замислена през 80-те години на ХХ век и тогава словосъчетанието „Процес - Пространство“ му се струва най-обобщаващо за постмодернистичните тенденции. По-късно, през 2012 г., изкуствоведът намира, че подобна формулировка днес би се концентрирала повече около процеса и неговите смисли и антоними. 

След кончината на Димитър Грозданов фестивалът „Процес - Пространство“, кой

Националният пленер по живопис и скулптура „Дувари“ събра в Ловеч девет творци от цялата страна. Организатори на единадесетото му издание са Община Ловеч, представителството на Съюза на българските художници – Ловеч, и Художествената галерия „Проф. Теофан Сокеров“.

Художниците творят в стария квартал „Вароша“. Част от тях са разположили своите импровизирани ателиета сред старинната атмосфера на Янковата къща.

„Това е един чудесен пленер, а за нас, художниците, е прекрасна възможност да излезем от атмосферата на ателието и да дойдем в една съвсем различна, която естествено ни провокира и ни дава възможност да експериментираме. Радвам се че, това е плод на взаимни усилия и доверие. Дано занапред тези прояви продължават“, каза Иван Велчев – Йово от Плевен. 

Някои от художниците участват в п

Наградите на MTV са в очакване на триумф за Тейлър Суифт, съобщи Асошиейтед прес. Има вероятност поп певицата да стане най-титулуваният изпълнител в историята на отличията.

Наградите ще бъдат връчени в сряда вечерта. 

Суифт води по брой номинации - цели 12, сред които за видеоклипа на песента Fortnight. Пост Малоун, който участва в записа на песента, я следва с 11 номинации. 

Не е ясно дали Тейлър Суифт ще присъства на церемонията. Ако се появи, победата й ще даде още повече гласност за подкрепата за Камала Харис в кандидатпрезидентската кампания. Във вторник вечер певицата обяви подкрепата си за Харис минути след края на дебата с Доналд Тръмп. 

През миналата година Суифт спечели девет награди на MTV, достигайки до впечатляващите 23. Този брой я нарежда след Бионсе, която е носител на общо 30 награди. След Суифт е Мадона с 20 отличия. Лей

Членовете на кейпоп групата "Стрей кидс` станаха глобални посланици на марката "Томи Хилфигър", съобщи Ройтерс. 

Осемчленната момчешка група е и първата банда от Южна Корея, посетила престижното събитие "Мет гала" през май в Манхатън. 

Създадохме специален лейбъл - "Томи Хилфигър и "Стрей кидс", това е един от най-вълнуващите проекти, по които сме работили досега, каза дизайнерът пред Ройтерс преди модното си шоу в неделя. 

През миналата година около трийсет звезди на кейпопа станаха лица на различни модни марки, включително на "Версаче", "Диор", "Луи Вюитон", "Гучи", Прада". 

Популярността на представителите на южнокорейския поп води до въздействие, значително по-голямо от това на западните знаменитости. Звезди като "Стрей кидс" са сред най-дългоочакваните гости на ревюта и седмици на модата. Всяка група има свой собствен стил, модата е

"Споделените пространства са първо между мен и самата публика. Отделно самите работи, компонентите на отделните композиции също споделят общо пространство." Това разказа художничката Галина Шехирян за най-новата си самостоятелна изложба "Споделени пространства", която бе открита в бургаската галерия "Пролет".  

Това е второто гостуване в морския град и се случва три години след първото. Както и в предишното, Шехирян отново показва свои работи със стъкло, но все по-целенасочено я вълнува живописната плоскост, която е и основен акцент в експозицията, създадена специално за пространството на галерия "Пролет".  

"Живописта е новото ми приключение", казва тя. За художничката това е съвсем нова територия, защото завършва текстил, след което дълго време се занимава със скулптура, а след това и със стъкло. 

"За мен това е провокацията - как да подх

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
500-години история: Театър на сенките „Карагьозис“
Започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Русенската опера представя премиерно "Севилският бръснар"
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Калейдоскоп
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.